ER32-18PCS(1/8 inch-3/4 inch ) Precision Spring Collet Aluminum alloy box
from
  • Stock: In Stock
  • Model: SCJ006212
  • SKU: SCJ006212
Products Sold: 0
Product Views: 1212
  • Specifications
attribute-list
BrandSOCOJE
ConditionBrand-New
Size1/8,5/32,3/16,7/32,1/4,9/32,5/16,11/32,3/8,7/16, 15/32,1/2,9/16,19/32,5/8,11/16, 23/32,3/4
Collet SeriesER32-18PCS
Collet Grip Range1/8"-3/4"
Overall Length (L)1.575"
Diameter(D1)1.299"
Runout≤0.0003"
Dimensions10.2" x 6.3" x 3.2"
GROSS WEIGHT5.95 LB
Net weight4.85 LB
  • Description
About this product
1. Hole Diameter: ER32-18PCS(1/8"-3/4"), overall length is  1.575"
2. Clamping Range: 1/8"-3/4"
3. Material: High Grade JIS-SUJ2
4. Hardness: 46-50 HRC
5. Good elasticity, high precision, Run-Out Tolerance ≤ 0.0003"
ER32-18PCS(1/8"-3/4" ) Precision Spring Collet  Aluminum alloy box
Cryogenic treatment
  • Reviews
Write a review
Note: HTML is not translated!
Rating
Bad Good
Captcha
refresh-code
About this product 1. Hole Diameter:  ER32-18PCS(3mm-20mm), overall length is  1.575"2. Clamping Range:  3mm-20mm (0.118"-0.787”)3. Material: High Gra..