ER32-18PCS(3mm-20mm) Precision Spring Collet Aluminum alloy box
from
  • Stock: In Stock
  • Model: SCJ006214
  • SKU: SCJ006214
Products Sold: 0
Product Views: 1196
  • Specifications
attribute-list
BrandSOCOJE
ConditionBrand-New
Size3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
Collet SeriesER32-18PCS
Collet Grip Range3mm-20mm (0.118"-0.787")
Overall Length (L)1.575"
Diameter(D1)1.299"
Runout≤0.0003"
Dimensions10.2" x 6.3" x 3.2"
GROSS WEIGHT5.95 LB
Net weight4.85 LB
  • Description
About this product
1. Hole Diameter:  ER32-18PCS(3mm-20mm), overall length is  1.575"
2. Clamping Range:  3mm-20mm (0.118"-0.787”)
3. Material: High Grade JIS-SUJ2
4. Hardness: 46-50 HRC
5. Good elasticity, high precision, Run-Out Tolerance ≤ 0.0003"
chongde ER32-18PCS(3mm-20mm) Precision Spring Collet
Cryogenic treatment