KL46CAKJG226SD501 On-On IGN Red 24V Locking Power Rocker Switch DPDT IP68
from
  • Stock: In Stock
  • Model: SCJ010873
  • SKU: SCJ010873
Products Sold: 0
Product Views: 766
  • Specifications
Attributes List
ActuationLatching
Contact ConfigurationDPDT
Contact MaterialSilver
Contact Rating10A 24VDC
Current Rating10A
IlluminatedYes
Electrical Life10,000 Cycles
Illumination ColourRed
Illumination Voltage24VDC
MaterialPA66
Mounting StylePanel
Number of Poles2
Number of Positions2
Protection LevelIP68
Operating Temperature-40°C to +85°C
Panel Cut Out36.8 x 21.08mm
Panel Thickness0.8-4.6mm
Switch OperationOn-On
Terminal TypeQuick Connect
Voltage Rating24VDC
  • Description
The KL46CAKJG226SD501 is a 24V power rower switch manufactured by socoje, featuring a locking mechanism to prevent against accidental operation. The switch features 24V red illumination and is sealed to IP68, making it suitable for automotive and commercial vehicle applications.
  • Ignition symbol
  • On-On operation
  • DPDT contacts
  • Red 24V illumination
  • IP68 protection rating
  • One protected position
  • 6.35mm quick connect terminals
  • Compatible with U2292 and U3152 connector
  • Rating: 10A 24VDC
  • Panel thickness: 0.8 to 4.6mm