KR46CAKDDG22NXXXX24 Side Mirror Defroster Latching Red 12V LED Automotive Rocker Switch DPDT IP68
from
  • Stock: In Stock
  • Model: SCJ010796
  • SKU: SCJ010796
Products Sold: 0
Product Views: 720
  • Specifications
Attributes List
ActuationLatching
Contact ConfigurationDPDT
Contact Rating5A 24VDC
Current Rating5A
IlluminatedYes
Illumination Voltage12VDC
MaterialPA66
Mounting StylePanel
Number of Poles2
Number of Positions2
Protection LevelIP68
Operating Temperature-40°C to +85°C
Panel Cut Out36.8 x 21.08mm
Panel Thickness2-3.5mm
Switch OperationOn-On
Terminal TypeQuick Connect
Voltage Rating24VDC
  • Description
  • On-On DPDT contacts
  • Red 12V LED
  • illuminated symbols
  • Solder / quick connect terminals
  • 10 terminals for use with U2292
  • Silver contacts
  • Sealed to IP68