KR46CAKKJG22N64XXLP On-On Auto Rocker Switch Red/Green 24V illuminated DPDT IP68
from
  • Stock: In Stock
  • Model: SCJ010890
  • SKU: SCJ010890
Products Sold: 0
Product Views: 739
  • Specifications
Attributes List
ActuationLatching
MOQ1
Contact ConfigurationDPDT
Contact MaterialSilver
Contact Rating5A 24VDC
Current Rating5A
IlluminatedYes
Illumination ColourGreen
Illumination Voltage24V
Mounting StylePanel
Number of Poles2
Number of Positions2
Protection LevelIP68
Operating Temperature-40°C to +85°C
Panel Cut Out36.8 x 21.08mm
Panel Thickness0.8mm to 4.6mm
Switch OperationOn-On
Terminal TypeQuick Connect
Voltage Rating24VDC
  • Description
  • On-On DPDT contacts
  • Solder/Quick connect terminals
  • 24V Red and Green illumination
  • IP68 Rated Protection
  • Silver contacts
  • Rating: 5A 24VDC
  • Panel thickness: 0.8 to 4.6mm
  • Compatible with U2292 and U3152 connector