ER16-10PCS(1-10mm)Precision Spring Collet Aluminum alloy box
from
  • Stock: In Stock
  • Model: SCJ006218
  • SKU: SCJ006218
Products Sold: 0
Product Views: 1210
  • Specifications
attribute-list
BrandSOCOJE
ConditionBrand-New
Size1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
Collet SeriesER16-10PCS
Collet Grip Range1 mm - 10 mm ( 0.039"-0.393" )
Overall Length (L)1.082"
Diameter(D1)0.669"
Runout≤0.0003"
Dimensions4.7" x 4.5" x 2.5"
GROSS WEIGHT0.88 LB
Net weight0.44 LB
  • Description
About this product
1. Hole Diameter: ER16-10PCS(1-10mm), overall length is  1.082"
2. Clamping Range:  1-10 mm ( 0.039"-0.393" )
3. Material: High Grade JIS-SUJ2
4. Hardness: 46-50 HRC
5. Good elasticity, high precision, Run-Out Tolerance ≤ 0.0003"
chongde ER16-10PCS(1-10mm)   Precision Spring Collet
Cryogenic treatment
This collet size is true fractional size, not a metric converting size and the surface on this collet has been specially treated to increase its tool life.  Runout is 0.0003".