KL46CAKLG225N01A6 On-On Yellow 24V illuminated Locking Rocker Switch DPDT IP68
from
  • Stock: In Stock
  • Model: SCJ010887
  • SKU: SCJ010887
Products Sold: 0
Product Views: 717
  • Specifications
Attributes List
ActuationLatching
MOQ1
Contact ConfigurationDPDT
Contact MaterialSilver
Contact Rating5A 24VDC
Current Rating5A
IlluminatedYes
Illumination ColourYellow
Illumination Voltage24V
Mounting StylePanel
Number of Poles1
Number of Positions2
Protection LevelIP68
Operating Temperature-40°C to +85°C
Panel Cut Out36.8 x 21.08mm
Panel Thickness0.8mm to 4.6mm
Switch OperationOn-Off
Terminal TypeQuick Connect
Voltage Rating24VDC
  • Description
The KL46CAKJG225N01A6 is a 24V power rower switch manufactured by socoje, featuring a locking mechanism to prevent against accidental operation. The switch features 24V yellow illumination and is sealed to IP68, making it suitable for automotive and commercial vehicle applications.
  • On-On operation
  • DPDT contacts
  • IP68 protection rating
  • One protected position
  • Yellow 24V illumination
  • Quick connect terminals
  • Rating: 5A 24VDC
  • Panel thickness: 0.8 to 4.6mm
  • Compatible with U2292 and U3152 connector